9:47 am - Saturday March 24, 2018

Archive: Extra Subscribe to Extra

FOTO/ Si ka qenë Ambasada e SHBA në Tiranë 80 vjet më parë…

Ambasada amerikane në Tiranë ka publikuar në rrjetet sociale foto që i përkasin vitit 1938. Më konkretisht fotot tregojnë godinën se si ka qenë kjo ambasadë 80 vite më parë. Ajo që bie në sy është edhe pamja përreth ambasadës,...

Aplikim për vize Amerikane, kujdes çfarë postoni në rrjetet sociale

Shtetet e Bashkuara po shtojnë dokumentacionin e aplikimit për vizat me një kërkesë tjetër siç është kontrolli i mediave sociale. Vendimi i Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit të qeverisë së SHBA u bë mbi kundërshtime nga grupet...

Hjuston! Ky është vendi ku duhet të vini. Të gjithë janë të mirëseardhur këtu.

Raporti i fundit i Byrosë së Regjistrimit të Popullsisë tregon se popullsia e Amerikës po plaket dhe po bëhet gjithnjë e më e larmishme. Ky ndryshim demografik është më i dukshëm në Hjuston të Teksasit, qyteti me rritjen më të...

Nën drejtimin e Trump, ndikimi global i Amerikës është zvogëluar

Nën drejtimin e Donald Trump, ndikimi global i Amerikës është zvogëluar. Një tur presidencial në Azi nuk mund ta fshehë faktin se Amerika është krisur nga brenda, duke dëmtuar veten dhe botën Një vit më parë, Donald Trump u zgjodh...

Sa kohë i është dashur Donald Lu të mësojë shqipen

Sa kohë i është dashur Donald Lu të mësojë shqipen? – Cilat janë gjuhët më të lehta dhe më të vështira për anglishtfolësit Mësimi i një gjuhe të huaj është një qëllim që ia vendos vetes bazuar tek një nevojë ose një...

Çfarë duhet të bëjë një i sapoardhur në Amerikë?

Cilat jane hapat e para pas prekjes se tokes amerikane. Disa keshilla nga ata qe e kane njohur realitetin amerikan prej shume vitesh Nëse jeni të sapo ardhur në Amerike, se pari ju urojme fat dhe suksese në jetën tuaj të re! Natyrisht...

10 presidentët më me ndikim që e bënë Amerikën të madhe

Në të gjithë listën e Presidentëve të Shteteve të Bashkuara të gjithë kanë qenë të rëndësishëm, por dhjetë prej tyre cilësohen si presidentët më me ndikim në historinë Amerikës. Një nga treguesit e madhështisë për një...

Sulmi ne New York, shqiptarja tregon oret e tmerrit

Gazetarja Kozeta Turishta e cila jeton dhe punon ne Nju Jork, tregon për orët e tmerrit që po përjetojnë njujorkezët. “Manhattan po përjeton momente tronditëse nga sulm i ndodhur vetëm pak më parë, ku një kampion ka hyrë me një...

Pas sulmit ne New York, Trump mbyll Lotarine Amerikane

Pas sulmit terrorist të së martës në Nju Jork, që sipas autoriteteve u ndërmor nga një shtetas uzbekistanas që kishte hyrë në SHBA përmes lotarisë amerikane në vitin 2010, presidenti Donald Trump i bëri thirrje Kongresit t’i...

Ëndrra amerikane? Ja si pergjigjen ato qe e preken

Esenca e ëndrrës amerikane është në vënë në fjalë më së miri nga Abraham Lincoln, i cili u shpreh se çdo amerikan duhet të ketë mundësinë “për të përmirësuar pjesën e tij në jetë”. Të gjithë, në fakt, duhet të...