3:16 pm - Friday January 20, 9673

Archive: Lajme Subscribe to Lajme

Festohet 25 vjetori i programit Fulbright, prezent edhe ambasadori LU

Ambasada e SHBA në Tiranë dhe shoqata e Fulbright Alumni kanë festuar ditën e sotme 25 vjetorin e saj në Shqipër, me pjsemarrjen e zyrtarëve më të lartë të shtetin amerikan në Shqipëri. Programi Fulbright u jep mundësi profesionistëve...

Lotaria amerikane, diskutohet zëvendësimi me një sistem me pikë

Pas sulmit terrorist të New York-ut, Donald Trump kërkoi t’i jepet fund lotarisë amerikane. Presidenti amerikan kritikon më së shumti kushtet që duhen plotësuar për të fituar lotarinë, të cilat i konsideron si tejet minimale dhe...

E ardhmja e llotarisë amerikane; nëse i jepet fund, jo më mundësi për personat pa kualifikime të veçanta

Diskutimet për përfundimin e programit të imigracionit në SHBA përmes llotarisë për Green Card kanë filluar dy vjet më parë. Ato janë pjesë e diskutimeve në kuadër të reformimit të ligjeve të migracionit. Dy senatorë republikanë...

Deshironi te vizitoni SHBA, Ja ku te perqendroheni gjate intervistes per vize..

Ambasaada amerikane ne tirane ka bere nje njoftim te ri per ata qe duan te vizitojne Shtetet e Bashkuara te Amerikes ne momentin e intervistes si dhe ka uruar shqiptaret per Vitin e Ri Ju uroj një Vit të Ri të lumtur dhe të begatë! Zotimi...

DONALD LU NJERIU I VITIT, JA MOTIVACIONI

“Amerikani i hekurt ” në Tiranë, i cili nuk u zmbraps para pengesave të pafundme të politikës së majtë dhe të djathtë për të mos kaluar dhe zbatuar Reformën në Drejtësi, që sipas ambasadorit ‘sapo ka filluar’. Mesazhet...

Zëri amerikes: Administrata Trump sjell lajmin e keq per shqiptarët, nuk mund të ketë më..

Dy incidente të fundit kanë përforcuar qëndrimin e administratës Trump kundër sistemit aktual të emigracionit në SHBA të bazuar tek lidhjet familjare, sistem të cilin Presidenti Trump e konsideron një kërcënim për sigurinë kombëtare. Tyler...

Ambasada amerikane denon protesten e opozites

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon me forcë dhunën që ndodhi në protestën e sotme në Tiranë. Ne mbështesim të drejtën e qytetarëve për të protestuar paqësisht, por dëmtimi i pronës publike, hedhja e granatave tymuese në...

Çfarë do të humbasin amerikanët nëse emigrantët nuk vijnë më në Amerikë

Studimi: 83 % e studentëve të talentuar në gjimnazet amerikane janë fëmijë emigrantësh Çuditërisht gjërat më të rëndësishme që amerikanët do të humbasin janë kontributet e bëra nga fëmijët e tyre. Një studim i ri nga Fondacioni...

Amerika, ëndrra e shqiptarëve, ja perse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të mbeten vendi i ëndrrave per mijera shqiptar, aq sa në dekadën e fundit shënojnë record në Europe për marrjen e Green Card, në raport me popullsinë. 77,618 persona kanë marrë leje të...

SHBA i refuzon vizën, peshëngritësi shqiptar mbetet pa botëror

Tashmë mund të quhet zyrtare, se Daniel Godelli nuk do të jetë pjesë e botërorit të peshëngritjes, që do të zhvillohet në muajin nëntor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Daniel Godelli keshtu humb botërorin e peshëngritjes...