3:16 pm - Sunday January 20, 9692

Archive: Page 1

Festohet 25 vjetori i programit Fulbright, prezent edhe ambasadori LU

Ambasada e SHBA në Tiranë dhe shoqata e Fulbright Alumni kanë festuar ditën e sotme 25 vjetorin e saj në Shqipër, me pjsemarrjen e zyrtarëve më të lartë të shtetin amerikan në Shqipëri. Programi Fulbright u jep mundësi profesionistëve...

Ambasada: Si të merrni vizë pune për në SHBA. Çdo vit jepen 140 mijë viza

Çdo të enjte ambasada amerikane do të japë informacion për mënyrën se si duhet aplikuar për vizë udhëtimi në SHBA. Në një postim të ditës së sotme Ambasada bën të ditur se konsullja nga Kalifornia, Anna, do tu përgjigjet...

Lotaria amerikane, diskutohet zëvendësimi me një sistem me pikë

Pas sulmit terrorist të New York-ut, Donald Trump kërkoi t’i jepet fund lotarisë amerikane. Presidenti amerikan kritikon më së shumti kushtet që duhen plotësuar për të fituar lotarinë, të cilat i konsideron si tejet minimale dhe...

E ardhmja e llotarisë amerikane; nëse i jepet fund, jo më mundësi për personat pa kualifikime të veçanta

Diskutimet për përfundimin e programit të imigracionit në SHBA përmes llotarisë për Green Card kanë filluar dy vjet më parë. Ato janë pjesë e diskutimeve në kuadër të reformimit të ligjeve të migracionit. Dy senatorë republikanë...

Ku do t’ju çojë viti 2018? Ambasada amerikane ka një thirrje për të rinjtë

Ambasada amerikane shtron një pyetje për te rinjte shqiptarët! Ku do t’ju çojë viti 2018? Ambasada e SHBA-së në Tiranë ka një thirrje për studentët shqiptarë që shpresojnë të studiojnë në një universitet në SHBA. Ambasada...

Deshironi te vizitoni SHBA, Ja ku te perqendroheni gjate intervistes per vize..

Ambasaada amerikane ne tirane ka bere nje njoftim te ri per ata qe duan te vizitojne Shtetet e Bashkuara te Amerikes ne momentin e intervistes si dhe ka uruar shqiptaret per Vitin e Ri Ju uroj një Vit të Ri të lumtur dhe të begatë! Zotimi...

DONALD LU NJERIU I VITIT, JA MOTIVACIONI

“Amerikani i hekurt ” në Tiranë, i cili nuk u zmbraps para pengesave të pafundme të politikës së majtë dhe të djathtë për të mos kaluar dhe zbatuar Reformën në Drejtësi, që sipas ambasadorit ‘sapo ka filluar’. Mesazhet...

Zëri amerikes: Administrata Trump sjell lajmin e keq per shqiptarët, nuk mund të ketë më..

Dy incidente të fundit kanë përforcuar qëndrimin e administratës Trump kundër sistemit aktual të emigracionit në SHBA të bazuar tek lidhjet familjare, sistem të cilin Presidenti Trump e konsideron një kërcënim për sigurinë kombëtare. Tyler...

Aplikim për vize Amerikane, kujdes çfarë postoni në rrjetet sociale

Shtetet e Bashkuara po shtojnë dokumentacionin e aplikimit për vizat me një kërkesë tjetër siç është kontrolli i mediave sociale. Vendimi i Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit të qeverisë së SHBA u bë mbi kundërshtime nga grupet...

Ambasada amerikane ka një mesazh të rëndësishëm për festat e fundvitit

Për të gjithë shqiptarët që zgjedhin të udhëtojnë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës me vizë turistike tashmë ambasada amerikane vjen me një njoftim të rëndësishëm. Me anë të një fotoje të shpërndarë në faqen e...